W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją w zakresie rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy, informuje o konieczności sporządzenia i wdrożenia w gospodarstwie planu bezpieczeństwa biologicznego przez wszystkich hodowców trzody chlewnej z terenu powiatu bydgoskiego.

 

   Plan bezpieczeństwa biologicznego po sporządzeniu musi zostać zatwierdzony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy.

  

   Do planu bezpieczeństwa biologicznego należy dołączyć aktualne wzory rejestrów używanych w gospodarstwie.

   -Wzory rejestrów >>>Link

   - Przykładowy wzór planu bezpieczeństwa biologicznego z materiałami dodatkowymi>>>Link

  

  Uwaga! Powyższy plan jest tylko przykładem i powstał w celach przybliżenia powyższej problematyki osobom zainteresowanym. Plan bezpieczeństwa biologicznego powinien być dostosowany indywidualnie do charakterystyki gospodarstwa – wielkości produkcji, położenia gospodarstwa, rodzaju produkcji itp. Opracowując plan bezpieczeństwa biologicznego należy mieć przede wszystkim na uwadze obowiązujące przepisy prawa w tym względzie.

 

   W załączeniu przedstawiamy również szkolenie, które zostało przygotowane przez KPODR Minikowo dotyczące ,,ASF pod kontrolą czyli Plan Bezpieczeństwa Biologicznego krok po kroku”- ASF pod kontrolą czyli Plan Bezpieczeństwa Biologicznego krok po kroku     https://www.youtube.com/watch?v=onAnXs0VSmU

 

   Poniżej znajdą Państwo wniosek o zatwierdzenie oraz wytyczne dotyczące zasad sporządzania planu bezpieczeństwa biologicznego (pkt. 4 załączonego dokumentu):

   -Wniosek o zatwierdzenie planu bezpieczeństwa biologicznego>>>Link

   -Wytyczne dotyczące praktycznego wdrożenia zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie oraz sporządzania planu bezpieczeństwa biologicznego>>>Link

     Załączone powyżej „Wytyczne” określają także obligatoryjne zasady bioasekuracji, które muszą zostać wprowadzone w gospodarstwach utrzymujących świnie: w obszarze objętym ograniczeniami I, II, III, wprowadzających zwierzęta na rynek.

 

   Zwraca się również uwagę na zakaz przemieszczania świń z obszaru objętego ograniczeniami II – różowego oraz obszaru objętego ograniczeniami III - czerwonego bez uzyskania zgody PLW.

     -Wniosek o przemieszczenie świń do rzeźni>>>Link

 

   Regionalizacja zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM WYKONAWCZYM KOMISJI (UE) 2024/2928 z dnia 20 listopada 2024 r.  (MAPA OBSZARÓW OBJĘTYCH OGARNICZENIAMI) https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

  

   Ponadto Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy przypomina o obowiązku bezzwłocznego zgłaszania do PLW wszystkich przypadków padnięć trzody chlewnej w obszarach objętych ograniczeniami oraz o skróceniu terminu na zgłoszenie do komputerowej bazy danych informacji dotyczących świń (z wyłączeniem urodzenia) – 2 dni od dnia wystąpienia zdarzenia – na obszarach objętych ograniczeniami.

 Informacje dot. wyznaczenia na terenie powiatu bydgoskiego stref objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF oraz najważniejszych zasad obowiązujących w omawianych obszarach znajdą Państwo w poniższym dokumencie:

 

  KOMUNIKAT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W BYDGOSZCZY z dnia 25.11.2024 r. W ZAKRESIE POSTĘPOWANIA W ZWIĄZKU Z WYZNACZENIEM NA PODLEGŁYM TERENIE STREF OBJĘTYCH OGRANICZENIAMI ASF.>>>Link

 

- Zatrzymaj ASF (broszura PDF)>>>Link

 

[Strona główna] [Kontakt] [Klauzula Rodo]

Zmiany wprowadził: Grzempa Wojciech  wtorek, 21 stycznia 2025

Zmiany zatwierdził:                                  wtorek, 21 stycznia 2025